Patio Sofa with Cushions 2-Seater Gray Poly Rattan&Acacia Wood A949-365142
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
A949-365142
UPC:
Maximum Purchase:
4 units
Adding to cart… The item has been added
Size: Medium
Relax and enjoy the outdoors in this comfortable 2-seater patio sofa!
Good to know:
  • Maximum load capacity (per seat): 242.5 lb
  • UV-proof
  • Assembly required: Yes
  • 2-seater garden sofa:
  • Color: Gray
  • Material: PE rattan, powder-coated steel
  • Sitting up dimensions: 45.3" x 29.5" x 35.8" (W x D x H)
  • Lying down dimensions: 45.3" x 49.2" x 15.7" (W x D x H)
  • Seat size: 39.4" x 27.2" (W x D)
  • Seat height from the ground: 15"
  • Armrest height from the ground: 24"
  • Footstool:
  • Color: Gray
  • Dimensions: 38.4" x 21.7" x 12.6" (W x D x H)
  • Cushion and pillow:
  • Color: Dark gray
  • Cover material: Fabric (100% polyester)
  • Cushion filling material: Foam
  • Pillow filling material: Cotton fiber
  • Seat cushion dimensions: 39.4" x 48.4" x 1.2" (W x D x T)
  • Stool cushion dimensions: 38.4" x 21.7" x 1.2" (W x D x T)
  • Pillow dimensions: 14.2" x 14.2" x 3.9" (L x W x T)